Protetyka
Przyczyn utraty zębów istnieje sporo, efekt jest jednak jeden – pojawienie się ubytków. W przypadku osób starszych, a także zmagających się z chorobami zębów, pojawia się poważny problem w postaci zupełnego lub częściowego usunięcia uzębienia. To nie tylko kwestia estetyczna, ale także utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Wyjściem z takiej sytuacji jest wybór protezy, a zatem sztucznego wypełnienia, które z powodzeniem zastępuje naturalne uzębienie. Jej wybór nierzadko podyktowany zostaje dbałością o zdrowie – brak zębów może doprowadzić do rozwoju schorzeń jamy ustnej.

 

Obecnie stosowane protezy do złudzenia przypominają naturalne uzębienie, stąd też stanowią jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań proponowanych przez protetyków. Uzupełniają jamę ustną częściowo lub całkowicie, stając się nie tylko elementem poprawiającym estetykę twarzy, ale także ułatwiającym przeżuwanie, usprawniającym mowę oraz wpływającym na właściwy kształt szczęki. Wiele osób, zwłaszcza starszych, rezygnuje ze sztucznego wypełnienia, co jest poważnym błędem – w przypadku częściowej utraty zębów może dochodzić do przemieszczania się tych pozostałych, co wkrótce doprowadza do ich poluzowania. Brak wypełnienia doprowadza również do zaburzeń w obrębie żuchwy oraz szczęki. Można temu zapobiec, decydując się na założenie protezy.

 

Rodzaje protez – ich zalety oraz wady

Na rynku protetycznym dostępnych jest kilka rodzajów protez. Podstawowy podział obejmuje wypełnienia ruchome (wyjmowane) oraz stałe. W zależności od stanu uzębienia stosuje się protezy częściowe (górna lub dolna) oraz całkowite (zastępujące całe uzębienie).

W przypadku modeli ruchomych najczęściej wybierane są wypełnienia szkieletowe lub akrylowe, mocowane do posiadanych przez pacjenta zębów. Można dokładnie dopasować je do kształtu szczęki oraz żuchwy pacjenta i należą do tańszych rozwiązań – wypełnienia z akrylu są refundowane przez NFZ. Nie stanowią jednak zbyt wygodnej opcji, zwłaszcza dla osób, którym zależy na bezproblemowym noszeniu protezy na co dzień. Wypełnienie tego typu najczęściej mocowane jest do dziąseł za pomocą kleju, co może przyczynić się do jego przesuwania. Za wyborem tego rozwiązania przemawia jednak niska cena oraz dostępność.

Proteza szkieletowa jest nieco droższym wyjściem, ale wygodniejszym. Dzięki obecności płyty ze stopu metalu i dodatkowych mocowań klamrowych przykrywa część podniebienia, co sprawia, że całość trzyma się stabilniej. Zastosowanie metalu zwiększa sprężystość i tym samym wytrzymałość wypełnienia. Proteza szkieletowa nie wymaga również specjalnego przygotowania zębów. Jedyną wadą jest fakt, że klamry mogą być widoczne. Alternatywą jest wypełnienie szkieletowe bezklamrowe, które jak sama nazwa wskazuje, pozbawione zostało widocznych mocowań. Wygląda estetycznie, jest bardziej zaawansowane technicznie, ale wymaga koronowania zębów.

Protezy stałe wykonywane są z pomocą wkładów koronowych (koron zębowych) lub koronowo-korzeniowych, a także mostów protetycznych. Korona (nakładka) stosowana jest do rekonstrukcji uzębienia – odtwarza kształt zęba zniszczonego w wyniku leczenia kanałowego lub próchnicy, który musi kwalifikować się do wykonania takiego zabiegu. Może być mocowana zarówno na prawdziwych zębach, jak i specjalnych implantach w przypadku ubytków. Mosty protetyczne to z kolei rozwiązanie zalecane do rekonstrukcji częściowych braków uzębienia. Wypełnienie składa się z filarów oraz przęsła opierającego się na pozostałych zębach pacjenta.

Jedną z nowszych metod jest osadzanie wypełnień całkowitych na specjalnych implantach, dzięki którym można przygotować protezę stałą lub ruchomą. W przypadku tej metody wypełnienie stabilizowane jest kilku implantach, które w wierny sposób odtwarzają naturalną budowę zęba. Proteza tego typu osadzona zostaje nie na dziąsłach, ale implantach oraz kościach, dzięki czemu pacjent odczuwa większy komfort noszenia. Możliwe staje się również spożywanie twardych pokarmów, co jest niewykonalne w przypadku wypełnień akrylowych czy szkieletowych.