protezy

Protezy to zastępcze zęby dla tych, którzy utracili fragment lub całe swoje uzębienie. Starczają na kilka lat, a ich kształt jest specjalnie dopasowywany do jamy ustnej pacjenta.

Protezy pełne lub częściowe

Protezy dzielą się na pełne, lub częściowe. Pełne zastępują wszystkie naturalne zęby górne lub dolne. Częściowe natomiast wstawiane są w miejsce pojedynczych, brakujących zębów.

Protezy ruchome czy montowane na stałe?

Protezy ruchome można samodzielnie wyciągać i wkładać do jamy ustnej. Nie wymagają przyklejania, gdyż wiele z nich posiada zabezpieczenia mocujące lub idealnie wpasowuje się w szczękę, przez co nie potrzebują dodatkowego zakotwiczenia. Część osób decyduje się jednak na używanie kleju do protez, aby nie martwić się, że proteza mimo wszystko wypadnie. Stałe protezy są natomiast mocowane na dłuższy okres- nie można ich wyciągnąć w domowym zaciszu. Aby je wyjąć, potrzebne są specjalne narzędzia, które posiada jedynie stomatolog.  

Z czego wykonuje się protezy?

  • Z akrylu
  • Z metalu

Jak dbać o protezy?

Higiena protezy uzależniona jest od jej rodzaju.  

Jeśli jest to proteza stała, to należy regularnie ją szczotkować- tak, jak naturalne zęby.

Jeśli jednak jest to proteza ruchoma, to pamiętaj, aby przed snem wyjąć ją z ust, wyszczotkować, a następnie włożyć ją do pudełka lub pojemnika ze specjalnym preparatem czyszczącym. Obecnie można również zaopatrzyć się w dedykowaną protezom szczoteczkę, która ma dwie końcówki ułatwiające wymywanie resztek ze sztucznej szczęki.