Profilaktyka

Chcesz się cieszyć zdrowymi zębami? Nie czekaj na problem, tylko już dziś umów się na wizytę profilaktyczną. Dzięki regularnym spotkaniom z naszymi specjalistami Twoje zęby będą nie tylko piękne, ale i zdrowe.

 

Najlepiej zapobiegać

Jak to zrobić? Poprzez regularne stosowanie kilku zabiegów.

 

Skaling

Nieinwazyjne usuwanie kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego, a zatem gromadzącego się w okolicy szyjek zębowych. Ze względu na to, że jest to środowisko idealne do rozwoju bakterii, zabieg ten traktować można jako działanie profilaktyczne zapobiegające rozwojowi chorób jamy ustnej (głównie próchnicy i paradontozy). Stomatolog przeprowadza dwa rodzaje zabiegów: skaling naddziąsłowy, podczas którego pozbywa się kamienia z korony zęba, a także skaling poddziąsłowy polegający na usuwaniu złogów spod dziąseł.

 

Piaskowanie

Zabieg usuwania osadu nazębnego, stosowany u osób chcących pozbyć się nieestetycznie wyglądających przebarwień. Może być traktowany jako zabieg uzupełniający po skalingu. Zalecany jest w celu usunięcia kamienia nazębnego, który może być przyczyną schorzeń bakteryjnych w obrębie jamy ustnej. Osady oraz przebarwienia są usuwane przez stomatologa przy pomocy tzw. piaskarki. Dedykowany jest głównie pacjentom, którzy palą papierosy, piją nadmierne ilości kawy lub herbaty, a także osobom noszącym aparaty ortodontyczne.

 

Fluoryzacja

Wzmacnianie struktury zębów preparatem z fluorem zapobiega rozwojowi próchnicy, wzmacnia szkliwo i chroni przed oddziaływaniem kwasów oraz bakterii w jamie ustnej. Fluor to naturalny pierwiastek chemiczny potrzebny do prawidłowego rozwoju zębów. Zabieg fluoryzacji jest bezbolesny i polega na smarowaniu płytki preparatem z dodatkiem pierwiastka. Zalecany jest głównie osobom młodym jako jeden z elementów profilaktyki chorób jamy ustnej (głównie próchnicy), ale przeprowadzany jest również u dorosłych pacjentów.

 

Standardowa kontrola

Jedno spojrzenie doświadczonego oka wykrywa pierwsze objawy próchnicy i innych chorób jamy ustnej. W ramach leczenia profilaktycznego pacjenci poddawani są obserwacji stomatologicznej. Ma to na celu ochronę zębów przed rozwojem bakterii mogących wywołać próchnicę, paradontozę i inne schorzenia jamy ustnej. Podczas wizyty oceniany jest stan uzębienia – płytki nazębnej, dziąseł, szyjek zębowych oraz koron. Regularna kontrola umożliwia podjęcie leczenia, a także doraźne przeprowadzanie zabiegów dentystycznych.

Jak często wykonywać te zabiegi? Zazwyczaj wstarczy standardowo co pół roku, jednak w AlfaMedPiła każdemu z pacjentów dajemy indywidualne zalecenia profilaktyczne.