mosty

Most to odtworzenie ubytku po brakujących zębach, umocowane na zębach sąsiadujących do luki. W ten sposób możemy uzupełnić dystans nawet po trzech brakujących zębach, jeśli były one obok siebie.

 

Dopasowany do Ciebie

W zależności od Twoich oczekiwań, lokalizacji ubytku oraz preferencji estetycznych może zostać zastosowany most pełnoceramiczny lub taki, którego stalowy szkielet pokryty jest materiałem estetycznym.

Wyboru metody i technologii dokonasz wspólnie z lekarzem po badaniu wstępnym, który pomoże Ci podjąć najlepszą w Twojej sytuacji decyzję.

Nie musisz też obawiać się bólu- zabieg przebiega w znieczuleniu. 

 

Na czym polega leczenie protetyczne z wykorzystaniem mostu?

Mosty dentystyczne pozwalają na naprawę luki powstałej po usunięciu jednego zęba lub kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Most zębowy zbudowany jest z co najmniej trzech koron protetycznych, przy czym środkowa odbudowuje utracony ząb, a zewnętrzne zostają trwale osadzone na zębach sąsiadujących z luką, tzw. filarach. Oczywiście, aby korony te mogły zostać nałożone na filary, zęby te muszą zostać oszlifowane.

Mosty protetyczne mogą być stosowane tylko wtedy, gdy zęby sąsiadujące z luką są w dobrym stanie, nie są rozchwiane, nie uległy przesunięciu, nie wykazują zmian zapalnych wokół wierzchołków korzeniowych.

 

Naprawa ubytków po zębach usuniętych z wykorzystaniem mostu – przebieg

Lekarz dentysta zleca wykonanie zdjęć radiologicznych, w celu dokładnej oceny stanu zdrowia zębów sąsiadujących z luką. Jeżeli zęby nie wymagają leczenia ani wzmocnienia wkładem koronowo-korzeniowym, można rozpocząć prace nad doborem protezy. Stomatolog dokonuje oszlifowania zębów filarowych. Wszystko przebiega przy znieczuleniu miejscowym. Po oszlifowaniu pobierany jest wycisk dla laboratorium techniki dentystycznej do wykonania mostu. Na czas oczekiwania na wykonanie protezy pacjent korzysta z korony tymczasowej. Proteza tymczasowa ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także ochronne. Osłania oszlifowane zęby przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ciepło lub zimno.

Na drugiej wizycie dentysta zdejmuje protezę tymczasową i zakłada na zęby pacjenta właściwy most ceramiczny. Jeżeli przylega prawidłowo i pacjent nie zgłasza zastrzeżeń, można zacementować go na stałe. W przypadku mostów dentystycznych uzupełniających braki większej liczby zębów, na drugiej wizycie przymierza się tylko trzon mostu, aby móc wykonać korektę. Most dla bardziej rozległych braków w uzębieniu przymierzany i cementowany jest na trzeciej wizycie. Regeneracja ubytku po zębie z wykorzystaniem mostu to rozwiązanie estetyczne i komfortowe.

 

Jakie są rodzaje mostów?

– porcelanowe na podbudowie z metalu (trzon stanowi metal pokryty porcelaną),
– pełnoceramiczne (całkowicie wykonane z porcelany),
– porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu (trzon stanowi bardzo twardy materiał o walorach estetycznych, z zewnątrz pokryty porcelaną),
– kompozytowe lub akrylowe (stosowane jako rozwiązanie tymczasowe).