wkłady Koronowo-korzeniowe
Wkład koronowo- korzeniowy stosuje się, gdy pacjent ma jeszcze przynajmniej korzeń wyleczonego zęba. Taki element pozwala na umocowanie brakującej korony zęba, utrzymując ją we właściwym położeniu. Jego podłużna część wbudowywana jest w korzeń, a okrągła główka wystaje ponad podstawę zęba. Dzięki temu odtwarzana jest część utraconej korony, na której to później zamontowana będzie reszta brakującej korony. Należy jednak pamiętać, że każdy wkład ma trochę inny kształt, gdyż jest wykonany specjalnie pod pacjenta.
Z jakich materiałów wykonuje się wkład koronowo- korzeniowy?
- Ze stopów metali lub złota
- Z włókien szklanych
- Z tlenku cyrkonu
Opis zabiegu
Takie naprawianie zęba nie skończy się na jednej wizycie u stomatologa, a przynajmniej na dwóch. Na pierwszej z nich specjalista wykonuje zdjęcie rentgenowskie, aby zdecydować, czy stan zęba pacjenta pozwala na założenie wkładu korzeniowo- koronowego. Zanim protetyk zajmie się szykowaniem wycisku, lekarz musi mieć pewność, że ząb jest wyleczony. Dopiero wtedy następują kolejne etapy związane z przygotowaniem zęba do zabiegu i szykowaniem wkładu. Zabieg zwykle wykonywany jest bez znieczulenia, gdyż przebiega prawie bezboleśnie.
Co odróżnia wkład koronowo- korzeniowy od implantu, a co je łączy?
Tym, co odróżnia wkład koronowo- korzeniowy od implantu, są okoliczności, w których się je zakłada. Implant stosujemy, gdy zgłaszający się pacjent nie posiada w ogóle zęba- ani korony, ani korzenia. Wkład koronowo- korzeniowy mocujemy natomiast, gdy pacjent ma jeszcze przynajmniej korzeń zęba. Oba jednak pozwalają na przywrócenie korony zęba, aby pacjent znowu mógł normalnie jeść czy się uśmiechać.