korony (na metalu, pełnoceramiczne)

Korony protetyczne to element protetyczny zastępujący jeden brakujący ząb pacjenta, który to montuje się na stałe. Tego typu wypełnienie może posłużyć nawet do 15 lat. Korony mogą być częściowe, całkowite, osłaniające- w zależności od tego, jaki fragment zęba pokrywają.

Z czego mogą być wykonane?

  • Z metalu
  • Z kompozytu
  • Z porcelany
  • Korony pełnoceramiczne
  • Korony akrylowe (tymczasowe)

 

 

 

Korona na metalu i pełnoceramiczna

Nasza klinika implantologiczna oferuje zabieg założenia korony metalowej oraz pełnoceramicznej. Dobór odpowiedniej jest zależny od pacjenta i stomatologa.

Korona pełnoceramiczna- uważana jest, że koronę, która najlepiej odzwierciedla ludzki ząb pod względem wyglądu. Jest ona dość wytrzymała, ale jednak mało odporna na pęknięcia. Minusem jest również jej cena- za koronę pełnoporcelanową trzeba zapłacić więcej niż za inne. Z drugiej strony, jej wysoki standard wykonania (dzięki technologii komputerowego projektowania), jak i doskonała jakość materiału tlenku cyrkonu powoduje, że obecnie jest ona mimo wszystko najlepszym dostępnym na rynku uzupełnieniem protetycznym. W dodatku jest ona jedną z niewielu koron, która może być mocowana na implancie.

Korona metalowa- zwykle na stali, która nie powoduje uczulenia. Są zwykle zakładane w tylnych częściach jamy ustnej, aby nie wyróżniały się swoim metalicznym połyskiem. Metaliczne korony wyróżniają się swoim wyglądem spośród tych naturalnych koron, ale za to są tańsze niż inne alternatywy.

 

Zabieg

Korona mocowana jest podczas zabiegu w znieczuleniu. Wcześniej jednak pacjent musi udać się na wizytę u stomatologa, gdzie wykonywanie jest zdjęcie rentgenowskie. Następnie- jeśli specjalista zakwalifikuje pacjenta do zabiegu- szlifowany jest ząb, który ma przyjąć nową koronę i pobierany jest wycisk, aby protetyk mógł wytworzyć koronę o odpowiadającym pacjentowi kształcie.