higienizacja (skaling, piaskowanie, polishing)

Zabiegi w ramach higienizacji

Higienizacja obejmuje kilka zabiegów. Poniżej wyjaśniamy krótko, na czym polega każdy z nich. 

1. Skaling – to usuwanie złogów oraz kamienia nazębnego. Wykonywany jest jako pierwszy z zabiegów higienizacji. Jego głównym zadaniem jest skuteczne usunięcie kamienia nazębnego.
 
2. Piaskowanie – usuwa osad, przebarwienia i ewentualne pozostałe drobiny kamienia nazębnego. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu piaskarki oraz odpowiednich środków chemicznych.
 
3. Polerowanie/ Polishing  – polega na dokładnym wypolerowaniu wszystkich zębów specjalną pastą o właściwościach polerujących oraz oczyszczających. Zęby poleruje się specjalnymi gumkami i szczotkami, które oczyszczają również powierzchnie międzyzębowe. Efektem tego zabiegu są niezwykle gładkie zęby.
 
4. Fluoryzacja – ostatni element składający się na pełny pakiet higienizacji jamy ustnej. Higienistka pokrywa zęby za pomocą odpowiedniego pędzelka specjalnym lakierem zawierającym fluor. Preparat utrzymuje się na zębach przez dłuższy czas, co pozwala na stopniowe uwalnianie fluoru. Lakierowanie zębów ma na celu zapobieganie pojawieniu się próchnicy.