Stomatologiczne nakładki na zęby (licówki) to cienkie płatki materiału przyklejane na zęby. Licówki są świetnym sposobem na zamaskowanie ubytków bądź przebarwień w uzębieniu. Jest to coraz bardziej popularny zabieg stomatologiczny, który pozwala radykalnie zmienić wygląd i stan naszych zębów w krótkim czasie. Czy licówki są dla wszystkich? Kiedy warto rozważyć ich założenie i jakie są ich rodzaje? 

Czym są licówki i jakie są ich rodzaje?

Licówki to cienkie nakładki na zęby, które przytwierdza się na stałe za pomocą cementu do lica. Najczęściej w gabinetach stomatologicznych korzysta się z dwóch rodzajów licówek:

  • licówek kompozytowych – są one wykonane z materiału, który wykorzystuje się do wypełnienia ubytków, po uprzednim poddaniu materiału obróbce mechanicznej.
  • licówek porcelanowych – są one znacznie trwalsze od licówek kompozytowych, ale też i droższe. Można im nadać pożądany kształt, rozmiar bądź kolor. 

Zarówno licówki kompozytowe, jak i porcelanowe wyglądają identycznie, dlatego na pierwszy rzut oka nie widać między nimi różnicy. W obu przypadkach jednak materiał z czasem się ściera, a nawet kruszy. Średnia trwałość licówek kompozytowych wynosi 2-3 lata, natomiast porcelanowych ok. 10 lat

Aby wydłużyć trwałość nakładek, należy dbać o higienę jamy ustnej. Przede wszystkim należy regularnie szczotkować zęby, nitkować przestrzeń międzyzębową, a także stosować płyny do płukania ust, które eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy zębów. 

Czy licówki są dla wszystkich? 

Licówki powszechnie stosuje się w celu zmiany koloru zębów lub do korygowania ich kształtu. Nakładki mogą również poszerzyć front zęba, maskując nieestetyczne wady lub wypełniając przednie zęby, gdy doszło do ich ukruszenia. Licówki zaleca się również u osób, które mają diastemę i chcą zamaskować przerwę między górnymi jedynkami. 

W przypadku, gdy zęby pacjenta są zbyt zniszczone, mają dużo znacznych ubytków lub pacjent zgrzyta zębami i ma poważną wadę zgryzu, wtedy licówki lepiej


Szukasz kliniki, zajmującej się stomatologią estetyczną? Napisz do nas!