licówki porcelanowe
Chcesz, żeby Twoje zęby wyglądały lepiej? Rozwiązaniem dla Twojego uśmiechu mogą być licówki – hit stomatologii estetycznej.

Porcelanowe licówki to cienkie, ceramiczne płatki, które mocuje się za pomocą specjalnego kleju na przednie powierzchnie zębów. Materiał, z jakiego zostały wykonane, jest niezwykle trwały, doskonale imituje naturalne szkliwo, a jednocześnie chroni zęby przed próchnicą i nie ulega przebarwieniom.

Olśniewający uśmiech dzięki efektowi licówek

Dlatego właśnie stosuje się je tak często w stomatologii estetycznej. Dzięki nim można skorygować kształt i zmienić kolor zębów, zmienić ich ustawienie, zmniejszyć przerwy, naprawić uszkodzenia czy zniszczenia. Ich wykorzystanie jest bezpieczne, nie ingeruje zbyt mocno w tkankę zęba i bardzo długo utrzymuje pozytywny efekt. Licówki porcelanowe sprawią, że Twój uśmiech nabiera dawnego, a być może jeszcze nigdy nie widzianego blasku.

 

Jak wygląda leczenie?

Lekarz dentysta przeprowadza badanie i wykonuje lub zleca wykonanie zdjęcia panoramicznego. Po analizie stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym można przygotować plan leczenia. Kolejnym etapem po wizycie konsultacyjnej jest przystąpienie do zabiegu szlifowania zębów pod licówki. Początkowo pobierane są wyciski, które posłużą do stworzenia zębów tymczasowych, tzw. tymczasówek na wzór zębów obecnych. Posłużą one pacjentowi tymczasowo, w oczekiwaniu na licówki ostateczne, które zostaną wykonane u technika. Zęby zostają delikatnie oszlifowane. Lekarz ponownie pobiera wyciski, tym razem oszlifowanych zębów. Na podstawie tego wycisku powstaną licówki właściwe, wykonane z porcelany. Na tej wizycie lekarz razem z pacjentem dobiorą odpowiedni kolor przyszłych licówek. W oczekiwaniu na ostateczne licówki pacjent nosi licówki tymczasowe z kompozytu. Gotowe licówki mocuje siędo powierzchni zeba za pomocą specjalnych cementów światło- i chemoutwardzalnych. Ich trwałość, przy zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i systematycznych wizyt kontrolnych u stomatologa, to nawet kilkanaście lat. Co więcej, porcelana jest obojętna dla tkanek zęba.

 

Najważniejsze zalety:

– Zmiana kształtu naturalnych zębów. Dzięki licówkom porcelanowym można skorygować kształt – wydłużyć, poszerzyć, zlikwidować szpary między zębami, zamaskować pęknięcie lub nadłamanie, zatuszować przebarwienia lub nieestetyczne wypełnienie i poprawić jakość Twojego uśmiechu. Nie zastąpi leczenia ortodontycznego – nie pomoże w przypadku zębów krzywych i nieprawidłowo osadzonych w łuku.

– Wybielanie zębów, zmiany koloru. Efekty wybielania z zastosowaniem substancji chemicznych są przemijające, a w przypadku licówek – trwałe. Licówki zachowują naturalną barwę i piękny połysk przez długie lata. Nie ulegają przebarwieniom pod wpływem jedzenia, picia czy palenia papierosów. Ich wykorzystanie to najlepsza metoda na wybielenie zębów trwale przebarwionych, na przykład wskutek zażywania antybiotyków.

– Ochrona przed próchnicą. Licówki są całkowicie odporne na rozwój ubytków próchnicowych. Przez wiele lat materiał licówek chroni przednią powierzchnię zębów przed rozwojem próchnicy.

 

Przeciwwskazania do stosowania licówek:

– parafunkcje zgryzu, a więc zgrzytanie zębami, zaciskanie, czy szkodliwe nawyki (obgryzanie paznokci itp.),
– choroby dziąseł i przyzębia,
– naganna higiena jamy ustnej,
– zbyt krótkie zęby,
– niska jakość szkliwa.

Przed założeniem licówki zęby muszą być wyleczone z próchnicy. Zalecamy wyleczenie wszystkich zębów, również tych, na które nie będą naklejane. Dzięki temu pacjent będzie mógł cieszyć się nie tylko ładniejszym, ale i w pełni zdrowym uśmiechem.