resekcja wierzchołka korzenia zęba
Resekcja wierzchołka korzenia zęba polega na usunięciu zainfekowanej tkanki wraz z częścią kości, znajdującej się- jak sama nazwa wskazuje- przy wierzchołku korzenia zęba, czyli w dolnej części dziąsła. Pacjent kierowany jest na resekcję, gdy inne metody leczenia stanu zapalnego nie są już skuteczne (w tym leczenie kanałowe).
Przebieg resekcji
Podczas wizyty u specjalisty pacjent poddawany jest tomografii i wtedy dopiero może być skierowany na resekcję wierzchołka korzenia zęba. Przed zabiegiem zawsze podawane jest znieczulenie miejscowe. Czasami aplikuje się nawet znieczulenie ogólne. Następnie chirurg nacina dziąsło i poprzez kości (z pomocą mikroskopu) oczyszcza chore tkanki, a także wycina małą część wierzchołka korzenia zęba. Następnie uzupełniany jest ubytek kości, a później zakładane są szwy- co równoznaczne jest z zakończeniem zabiegu.
Po zabiegu
W ciągu 1-2 tygodni następuje ściągnięcie szwów. W tym czasie zalecane jest przykładanie zimnych okładów z zewnątrz- obok miejsca, gdzie dokonano resekcji oraz powstrzymanie się od spożywania ciepłych pokarmów. Należy również regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne w ciągu kilku miesięcy po zabiegu.