W obrębie jamy ustnej mogą wystąpić różne problemy nie zawsze związane z uzębieniem. Jednym z nich jest wędzidełko, które występuje w języku, obrębie wargi górnej i dolnej oraz policzków. Czym jest wędzidełko, jaką pełni funkcję i jakie może sprawiać problemy?

Wędzidełko - co to?

Wędzidełko jest cienką, włóknistą błoną śluzową. Pełni różne role w zależności od umiejscowienia:

  • wędzidełko językowe - prawidłowy ruch języka, co umożliwia poprawną wymowę i jedzenie,
  • wędzidełko wargowe - umożliwienie ruchu warg - funkcji ssania, żucia i napięcia mięśni,
  • wędzidełko policzkowe pełni te same funkcje, co wargowe.

Problem z wędzidełkiem i podcinanie - co warto wiedzieć?

Najczęściej pojawiającymi się problemami związanymi z zaniedbaniem w obszarze wędzidełka są zaburzenia mowy lub trudności w gryzieniu pokarmu. Nieprawidłowości związane z wędzidełkiem mogą pojawić się już w wieku niemowlęcym.

W celu ich uniknięcia w dorosłym życiu już u dzieci stwierdza się konieczność podcięcia wędzidełka. Są jednak przypadki, kiedy wystarczą odpowiednio dobrane ćwiczenia logopedyczne. Polegają na wykonywaniu ruchów językiem. 

Z kolei podcięcie można wykonać zarówno u najmłodszych, jak i starszych. Krótkie wędzidełko może być wskazaniem do zabiegu. Szczególnie jeśli dochodzi do wad zgryzu, które mogą prowadzić do chorób zębów i przyzębia.

Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka?

Specjaliści używają określenia przeprowadzenia zabiegi frenotomii, a więc podcięcia wędzidełka. WYkonuje się to w znieczuleniu miejscowym i trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Nie ma też konieczności hospitalizacji.

Podcięcie wędzidełka wykonywało się nożykiem chirurgicznym lub skalpelem, jednak obecnie częściej stosuje się laser. W trakcie zabiegu specjalista przecina błonę śluzową.

Pacjent już po kilku godzinach może jeść, jednak zaleca się pokarmy w formie półpłynnej. W razie wystąpienia dolegliwości, można przyjąć leki przeciwbólowe.