Nieprzyjemny w dotyku i nieestetycznie wyglądający. Mowa oczywiście o kamieniu nazębnym, który poza aspektami wizualnymi może być także przyczyną wielu problemów stomatologicznych. To jednak niejedyne powody, dla których należy go regularnie usuwać. Poznaj zabieg skalingu oraz jego zalety

Czy kamień nazębny jest groźny?

Na zębach cały czas powstaje warstwa białka, która tworzy płytkę nazębną. Składa się ona z takich elementów jak resztki jedzenia czy złuszczający się wewnątrz ust naskórek. To ona prowadzi poprzez mineralizację białek do kamienia nazębnego. Widoczny jest on pod postacią ciemniejszych kawałków występujących około linii dziąseł czy w okolicach międzyzębowych. Tworzy się także pod dziąsłami, przez co może powodować ich krwawienie, a także stany zapalne objawiające się zaczerwienieniem i obrzękiem. Kamień nazębny może powodować także brzydki zapach z ust, dodatkowo jest on odczuwalny jako nieprzyjemny posmak. Nieleczony kamień nazębny może prowadzić do:

  • poważnych uszkodzeń zębów, 
  • paradontozy, 
  • odsłonięcia szyjek zębowych oraz ich nadwrażliwości.

Czym jest skaling?

Z wyżej wymienionych powodów kamień zębowy powinien być usuwany regularnie przez każdego, niezależnie od stanu uzębienia czy wieku. Zabieg taki nazywany jest skalingiem. Usuwanie kamienia z zębów wykonywane jest najczęściej z pomocą ultradźwięków, które sprawiają, że woda uderzająca z dużą siłą w cząsteczki kamienia jest w stanie je uwolnić i w konsekwencji usunąć.  Zaraz po zabiegu zęby są zdecydowanie jaśniejsze, a ich powierzchnia jest gładka. Skaling może być nad lub pod dziąsłowy, w zależności od potrzeb. Zaraz po zabiegu przez chwilę odczuwalna może być delikatna nadwrażliwość zębów, jednak ta z czasem ustaje.

Zalety skalingu

Skaling jest praktycznie bezbolesnym zabiegiem, a przeprowadzany regularnie pozwala na zabezpieczenie zębów przed negatywnymi skutkami tworzenia się kamienia nazębnego. Powinno się stosować go przynajmniej raz do roku lub częściej w przypadku osób palących, lub pijących dużo kawy oraz herbaty.