Historia implantologii rozpoczyna się już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Archeolodzy odkryli, że starożytni korzystali z kawałków muszli, kwarcu lub bursztynu, w późniejszym etapie z oszlifowanych zębów zwierząt. Implant z pierwszego tysiąclecia naszej ery wykonany był z żelaza poddanego obróbce technicznej i mechanicznej i zadowalająco zintegrował się z kością. Tytanowy materiał pojawił się w latach 60. Nie powodował alergii, nie uczulał, mógł zrosnąć się z ludzką kością bez żadnych skutków ubocznych dla organizmu, pozostając zupełnie neutralny dla organizmu.

Stał się najbardziej skutecznym uzupełnieniem braków zębowych i do tego powszechnie stosowanym. Szacuje się, że implantologia to najmłodsza, a jednocześnie najszybciej rozwijająca się dziedzina stomatologii. W sąsiadujących z nami krajach co roku wszczepia się ponad milion implantów. W Polsce 70 tysięcy, ale liczba cały czas rośnie, głównie dzięki coraz większej świadomości. Braki w uzębieniu to poważny problem nie tylko estetyczny i funkcjonalny, ale również zdrowotny: zniekształcenie twarzy, trudności z wymową, a nawet bóle głowy i kręgosłupa.

Wszczepienie implantu jest najbardziej skutecznym zabiegiem stomatologicznym – w 98 procentach kończy się sukcesem, a trwałość implantów to ponad 30 lat. To rozwiązanie, które odtwarza naturalny wygląd zęba i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Jest zupełnie bezpieczne i nie wymaga szlifowania sąsiednich, zdrowych zębów, jak w przypadku tradycyjnych protez. Umożliwia nam szybkie uzupełnienie braków zębowych, które w konsekwencji prowadzą do krzywienia pozostałych zębów, przesuwania się ich w stronę ubytków, zmiany rysów twarzy, starzenia się – pojawiają się dodatkowe zmarszczki mimiczne oraz widoczne są zaburzenie w proporcji i profilu warg. Mogą się również przyczyniać do powstania wad wymowy czy opadania kącików ust, a także prowadzić może do rozwoju poważnych zaburzeń gastrycznych oraz innych chorób na tle pokarmowym.

Podstawowe zalety wszczepiania implantów:

  • najskuteczniejszy i najtrwalszy sposób uzupełnienia ubytków z zachowaniem właściwej funkcjonalności szczęki i artykulacji

  • jedyne uzupełnienie protetyczne, które jest w stanie zahamować zanik kości, występujący po utracie naturalnego korzenia zęba

  • pozwala na uzupełnienie braków pojedynczego zęba, między zębowych jak i braków skrzydłowych w łuku zębowym

  • nie narusza struktury zdrowych i sąsiadujących zębów własnych pacjenta (brak szlifowania)

  • w przypadku utraty wszystkich zębów przez pacjenta, na implantach (co najmniej dwóch) osadza się protezy całkowite tzw. protezy nakładowe – wygodne dla pacjenta i znacząco poprawiające jego komfort życia

  • w przypadku ewentualnego zużycia umożliwiają wymianę nadbudowy na wszczepionych implantach, nawet po bardzo długim czasie użytkowania.

Implanty to specjalność AlfaMedPiła. Szerokie doświadczenie implantologiczne było kluczem w stworzeniu zespołu specjalistów w skład którego wchodzą lekarze stomatolodzy oraz doświadczeni chirurdzy szczękowi.

Sam moment umieszczania implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie jest bolesny. Poprzedzają go dokładne badania (podstawowe radiologiczne, w razie potrzeby tomograficzne), pozwalające prawidłowo przeprowadzić zabieg. Po osadzeniu implantu następuje 3-6 miesięczna przerwa, w trakcie której kość zrasta się z tytanowym elementem i dopiero po tym czasie można bezpiecznie wykonać odbudowę zęba. Nie jest to metoda szybka, ale za to najtrwalsza i najdoskonalsza z dostępnych. Dzięki implantom znów będziesz móc swobodnie jeść, rozmawiać i uśmiechać się bez obaw o wygląd.