Próchnica to problem pojawiający się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nieleczone zęby mogą prowadzić do znacznie większych powikłań nie tylko w obrębie jamy ustnej. Bakterie pochodzące z próchnicy mogą dostać się do krwiobiegu, atakując inne narządy. Aby do tego nie dopuścić należy regularnie leczyć zęby u stomatologa. Sprawdź, w jaki sposób dochodzi do próchnicy oraz na czym polega leczenie zaatakowanego próchnicą zęba.

Jak powstaje próchnica?

Próchnica jest chorobą, która najczęściej jest spowodowana brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Bakterie w postaci płytki nazębnej gromadzą się, rozkładając węglowodany. W ten sposób powstają kwasy, które rozpuszczają mineralną strukturę szkliwa. Do produkcji kwasów przyczynia się również podjadanie między posiłkami bez systematycznego usuwania resztek pokarmów w przestrzeniach międzyzębowych.

Mało osób wie, że próchnicą można się zarazić. Grozi to nam, gdy używamy jednych sztućców bądź myjemy zęby tą samą szczoteczką, co ktoś inny. Z tego względu rodzice małego dziecka powinni być wyczuleni i nie sprawdzać temperatury mleka bezpośrednio z butelki dziecka. W innym przypadku narażają maluszka na przeniesienie z ich ust bakterii przyczyniających się do powstania próchnicy.

Przebieg próchnicy

W przypadku wystąpienia problemów z zębami należy jak najszybciej podjąć się ich leczenia. Sygnałami świadczącymi o pojawieniu się próchnicy są matowe przebarwienia. W wyniku barwników pochodzących z jedzenia zmieniają one swój kolor, co wskazuje na porowatość szkliwa. Jest to początkowa faza próchnicy, dlatego stomatolog z AlfaMedPiła dobierze nieinwazyjne oraz najbardziej skuteczne metody leczenia. 

Jeżeli do objawów dochodzi dziura w zębie, przez którą odczuwamy nadwrażliwość na niskie lub wysokie temperatury pokarmów oraz napojów, mowa już o zaawansowanej próchnicy, która wniknęła w głąb tkanek zęba.

Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa

Regularne wizyty u dentysty zapobiegają chorobom związanym z zębami. Jeśli jednak próchnica się pojawi, należy udać się do specjalisty jak najszybciej. Początkowa faza może się obejść bez inwazyjnego i nieprzyjemnego borowania. Jeśli jednak będziemy zwlekać z wizytą może dojść do powstania ubytku. Wtedy stomatolog będzie musiał usunąć chorą tkankę i założyć plombę. W przypadku dużego ubytku może nastąpić konieczność wdrożenia leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcja zęba.