Nieprawidłowa budowa wędzidełka może powodować problemy z żuciem, mówieniem, czy dbaniem o higienę jamy ustnej. Istnieje jednak metoda pozwalająca na usunięcie tego problemu. Mowa o zabiegu stomatologicznym zwanym podcięciem wędzidełka. Dowiedz się, jakie są do niego wskazania oraz jak przebiega. 

Czym jest wędzidełko?

Wędzidełko zbudowane jest z cienkiej tkanki włóknistej. Jej funkcją jest łączenie dwóch fragmentów tkanki ludzkiej w celu ograniczenia ruchomości i zabezpieczenia. W okolicy żuchwy wyróżnić możemy trzy wędzidełka: policzkowe, podjęzykowe i wargowe. Wędzidełka w jamie ustnej odpowiedzialne są przede wszystkim za utrzymanie napięcia mięśniowego, a także umożliwienie żucia, poruszania wargami czy językiem.

Kiedy należy przeprowadzić zabieg podcięcia wędzidełka?

Nieprawidłowa budowa wędzidełka sprawia, że ruchy w obrębie jamy ustnej i możliwości żucia i połykania stają się ograniczone. Tkanka je tworząca może być przerośnięta lub niewystarczająco długa. W zależności od rodzaju deformacji występować można różne problemy i konsekwencje, te mniej lub bardziej odczuwalne. Niektóre z nich mogą być jedynie utrudnieniem higieny jamy ustnej, podczas gdy inne mogą uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie, w tym jedzenie czy mówienie. Jeśli zgłosimy się do lekarza z problemem dotyczącym budowy wędzidełka, będzie on w stanie ocenić, czy konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu. W niektórych sytuacjach wystarczające mogą okazać się jedynie ćwiczenia, jednak często konieczna jest także interwencja chirurgiczna.

Jak przebiega zabieg podcięcia wędzidełka?

Podcięcie wędzidełka przeprowadza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest on krótki oraz stosunkowo prosty, ponieważ polega jedynie na przecięciu błony wędzidełka w poziomie, co umożliwia zwiększenie ruchomości złączonym tkankom. Przeprowadzony profesjonalnie zabieg jest prawie bezbolesny i nie wymaga długiej rekonwalescencji, najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Pacjent od razu po zabiegu może wrócić do domu.