Implanty stomatologiczne są coraz chętniej wybieraną przez naszych pacjentów metodą uzupełnienia braków w uzębieniu. To świetne rozwiązanie dla pacjentów w każdym wieku, którzy stracili zęby z różnych przyczyn – w wyniku próchnicy bądź choroby. Mimo że ta metoda leczenia zyskuje na popularności, wciąż krąży wokół niej wiele mitów. W tym artykule postaramy się obalić najczęstsze z nich, abyś mógł podjąć świadomą decyzję dotyczącą poprawy wyglądu i zdrowia twojej jamy ustnej. 

Zabieg wszczepienia implantów jest bardzo bolesny

 

Ból podczas wszczepiania implantu jest porównywalny do tego, który pacjent odczuwa podczas usunięcia zęba. Współczesne możliwości i metody znieczulenia miejscowego sprawiają, że sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że po zabiegu wszczepienia mogą wystąpić takie dolegliwości jak obrzęk, ból czy krwawienie, które powinno ustąpić w ciągu kilku dni.

Implanty wyglądają nienaturalnie

Pod względem funkcjonalności oraz wyglądu implanty nie różnią się wiele od posiadania własnych zębów. Dobrze wykonany i dopasowany implant jest praktycznie nierozpoznawalny. Implanty wykonane z tlenku cyrkonu są jednymi z najbardziej estetycznych, ponieważ ich kolor bardzo dobrze imituje naturalne zęby. 

Implanty są tylko dla starszych osób

Istnieje przekonanie, że implanty stomatologiczne zostały stworzone wyłącznie dla starszych osób, które utraciły zęby w większości lub całkowicie. W rzeczywistości implanty sprawdzą się u pacjentów w każdym wieku, jednak warunkiem do tego, aby w ogóle była możliwość wszczepienia implantu u pacjenta muszą zostać spełnione warunki takie jak:

  • wystarczająca ilość tkanki kostnej w miejscu planowanego wszczepienia implantu,
  • stan zapalny i choroby przyzębia,
  • ciąża pacjentki,
  • wiek pacjenta (u osób poniżej 18 roku życia zabieg nie może zostać wykonany).

Organizm traktuje implant jako ciało obce

Współczesne implanty są w większości produkowane z tytanu, który jest materiałem biokompatybilnym, czyli takim, który organizm dobrze toleruje oraz nie wywołuje reakcji alergicznych. Tytan charakteryzuje się również niezwykłą trwałością i zrasta się z kością, dlatego implanty są wytrzymałe i bezpieczne.