Wskazania do przeprowadzenia plastyki dziąseł
Poprawienie wyglądu jamy ustnej dotyczy nie tylko zębów, ale również innych elementów znajdujących się za zamkniętymi ustami. Jedną z metod mających wpływ na zdrowy i piękny uśmiech jest zadbanie o odpowiedni wygląd i stan dziąseł. Gdy nie jest on zachowany, pomóc może gingiwektomia, czyli jeden z zabiegów zaliczających się do działu plastyki dziąseł. Dowiedz się, na czym polega oraz jakie są wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu.
Kiedy warto postawić na plastykę dziąseł?
Opuchnięte, asymetryczne lub nachodzące na zęby dziąsła mogą powodować dyskomfort, wpływać na stan uzębienia czy pogorszyć wygląd uśmiechu. Plastyka dziąseł, jaką jest gingiwektomia, może mieć podłoże zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Wykonywana jest w przypadku stanu dziąseł odbiegającego od normy, który może być skutkiem:
- poddziąsłowego złamania koron,
- paradontozy, próchnicy,
- stanów zapalnych jamy ustnej.
Zabiegi te wykonywane są przez specjalistów z zakresu chirurgii stomatologicznej, a ich zadaniem jest poprawienie komfortu życia pacjentów i zapobieganie chorobom zębów.
Na czym polega gingiwektomia?
Gingiwektomia to jeden z dwóch najbardziej popularnych zabiegów plastyki dziąseł. O ile gingiwoplastyka polega na skorygowaniu deficytów dziąseł, gingiwektomia pozwala usunąć ich nadmiar. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, a zabieg poprzedza zawsze wywiad lekarski, badanie jamy ustnej i zdjęcie rentgenowskie.
Gingiwektomia polega na wycięciu przez lekarza przerośniętych tkanek dziąseł. Wykonywana jest przy pomocy:
- skalpela,
- lasera diodowego,
- specjalistycznego urządzenia o wysokiej częstotliwości.
Jej efektem jest poprawienie estetyki uśmiechu, a także spłycenie patologicznych lub niepoprawnie uformowanych kieszonek dziąsłowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod znieczulenia jest to zabieg całkowicie bezbolesny, a wykorzystanie przyszłościowych technologii sprawia, że jest także wyjątkowo precyzyjny. To wszystko jest możliwe dzięki wykonaniu gingiwektomii przez doświadczonego specjalistę.