Wszyscy marzą o zdrowym i białym uśmiechu, ale stosowanie się do podstawowych zasady higieny oraz regularne wizyty u stomatologa mogą nie wystarczyć. Z pomocą przychodzi profesjonalne wybielanie zębów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że efekt wybielania może zależeć od tego, jak o nasze zęby dbamy na co dzień. Należy je nie tylko dokładnie myć, ale także systematycznie nitkować i płukać. Na temat procesu wybielania zębów istnieje wiele błędnych przekonań. Przedstawiamy najczęstsze mity oraz fakty na temat wybielania zębów

Profesjonalne wybielanie zębów może uszkodzić szkliwo – MIT

Popularne jest myślenie, że wybielanie zębów może uszkodzić szkliwo i doprowadzić do powstania nadwrażliwości. Zabiegi wybielania przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych są w pełni bezpieczne i bezbolesne. Stosowane przez specjalistów preparaty wybielające nie prowadzą do trwałego uszkodzenia szkliwa, a nadwrażliwość występuje tylko u niektórych osób. Jest ona krótkotrwała i zazwyczaj ustępuje już po pierwszej dobie od wykonania zabiegu. Producenci preparatów dbają o to, aby skład specyfików był jak najbardziej naturalny.

Domowe sposoby na wybielanie zębów są równie skuteczne  – MIT

Samodzielne stosowanie środków wybielających zęby kupowane w aptece czy drogerii nie dadzą takiego samego efektu jak wybielanie w gabinecie. Dlaczego? Ponieważ lakiery czy pasty są trudne do równomiernego, samodzielnego rozprowadzenia. W efekcie możemy otrzymać bielsze zęby, ale z licznymi przebarwieniami. Jednym z takich domowych specyfików jest węgiel aktywny, który może przyczynić się do powstania próchnicy. Mało tego, systematyczne używanie może prowadzić do nowotworów jamy ustnej. 


Nie u każdego pacjenta można przeprowadzić zabieg wybielania  – FAKT

Pacjent podejmujący się wybielania zębów w gabinecie musi mieć w pełni zdrowe zęby, to znaczy:

  • wszystkie ubytki należy wyleczyć,
  • nie może być oznak choroby próchnicowej,
  • konieczne jest wyczyszczenie zębów z kamienia nazębnego.

Zabieg wybielania zębów może być przeprowadzony wyłącznie u dorosłych.

Efekt będzie taki sam u każdego pacjenta – MIT

Wiele będzie zależało od stopnia przebarwień na zębach pacjenta, nałogów, rodzaju diety oraz uwarunkowań genetycznych. Podobnie ma się sprawa z utrzymaniem efektów. Wraz z upływem czasu zęby będą tracić swój śnieżnobiały kolor. Wybielanie pozwala osiągnąć efekt, którego trwałość szacuje się na około trzy lata. Tak jak w przypadku efektu samego wybielania, tak i długotrwałość będzie zależała od tego, czy pijemy duże ilości kawy, herbaty, czy palimy i jak się odżywiamy.