Choć substancja ta jest coraz lepiej znana, wciąż krąży na jej temat wiele mitów i nieścisłości. Toksyna botulinowa, jak sama nazwa wskazuje, może być toksyczna, ale posiada ogromny wpływ na rozwój branży medycyny estetycznej. Poznaj fakty i mity na temat botoksu i dowiedz się, jak w jaki sposób może być stosowany. 

Czy jad kiełbasiany to trucizna?

Jej inne nazwy to botoks lub jad kiełbasiany. Jest to neurotoksyna, której zadaniem jest hamowanie przenoszenia impulsów nerwowych. Ta toksyna wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum, może być niebezpieczna dla zdrowia lub nawet trująca jeśli pojawi się w nieodpowiednio konserwowanym jedzeniu, jednak znana jest również ze swoich pozytywnych właściwości dla wyglądu i komfortu życia człowieka.

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Pozytywny wpływ botoksu na wygląd człowieka znany jest od wielu lat, a to wszystko za sprawą niskich dawek tej toksyny stosowanej w medycynie estetycznej. Tak czy inaczej, decydując się na tego rodzaju zabieg warto zaufać specjaliście, co pozwoli ograniczyć ryzyko powstania skutków ubocznych tego rodzaju zabiegu, takie jak zanik mimiki twarzy czy efekt maski.

Pozytywny wpływ na zdrowie a jad kiełbasiany

Medycyna estetyczna nie jest jedyną gałęzią, w której toksyna botulinowa ma swoje zastosowanie. Za jej pomocą leczone są również różnorodne problemy natury zdrowotnej, wśród których wymienić można nadpotliwość, bóle nerwowe, bruksizm, migrena, a także tiki nerwowe czy oczopląs.

Rekonwalescencja po zabiegu z wykorzystaniem botoksu

Informacja, jakoby po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej niezbędna była długa rekonwalescencja, jest mitem. Od razu po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych obowiązków i aktywności, musi jedynie stosować się do kilku zaleceń. Przez kilka godzin po zabiegu:

  • nie wolno masować poddanego zabiegowi miejsca,
  • podnosić przedmiotów o dużej wadze,
  • nadmiernie się schylać, 
  • przez kilka tygodni warto unikać alkoholu, sauny, solarium i intensywnych treningów.