Regularne wykonywanie zabiegu skalingu u dentysty, zwłaszcza jeśli istnieje skłonność do gromadzenia się kamienia nazębnego lub płytki nazębnej, jest niezwykle ważnym zabiegiem profilaktycznym. Profesjonalnie wykonany zabieg skalingu może przyczynić się do utrzymania zdrowia jamy ustnej, a także zapobiec wielu problemom z zębami i dziąsłami. Czym jest skaling i jakie są jego rodzaje?

Skaling i jego rodzaje

Skaling to zabieg stosowany w stomatologii estetycznej, mający na celu usunięcie kamienia nazębnego. Istnieją dwa główne rodzaje skalingu:

  • naddziąsłowy – usuwa kamień osadzony ponad linią dziąseł (na koronach zębowych). Ten rodzaj kamienia jest zazwyczaj łatwy do usunięcia, dlatego zabieg jest zwykle bezbolesny,

  • poddziąsłowy – usuwa kamień zlokalizowany pod linią dziąseł. Jest on twardszy i bardziej trudny do usunięcia, co może powodować pewien dyskomfort podczas zabiegu.

Ponieważ okolice szyjek zębowych mogą być siedliskiem rozwoju bakterii, to zabieg ten zalicza się również jako działanie profilaktyczne, które może zapobiec rozwojowi chorób jamy ustnej.

Skaling a piaskowanie

Skaling i piaskowanie to dwie różne procedury, które często są mylone ze sobą. Skaling koncentruje się na usuwaniu twardych złogów nazębnych, podczas gdy piaskowanie służy eliminacji osadów i przebarwień spowodowanych piciem kawy, herbaty, wina czy paleniem papierosów. Efektem piaskowania jest subtelne wybielenie zębów. Często piaskowanie jest wykonywane jako uzupełnienie skalingu, co zapewnia kompleksowe oczyszczenie zębów.

Wskazania i przeciwskazania do zastosowania skalingu

Skaling usuwa twardy kamień nazębny, który może być trudny do usunięcia poprzez standardową higienę jamy ustnej. Usuwanie kamienia może zapobiegać stanom zapalnym dziąseł i paradontozie, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przyzębia.

Skaling nie jest jednak zalecany u osób z nadwrażliwością dziąseł. W przypadku zaawansowanych stanów chorobowych przyzębia skaling również może być niewskazany. Należy zachować ostrożność i unikać skalingu u osób po świeżo przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej.

Przed przystąpieniem do skalingu zaleca się konsultację z dentystą, który dokładnie oceni stan zdrowia jamy ustnej i dostosuje procedurę do indywidualnych potrzeb pacjenta.