Afty to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających jamę ustną. Mogą one być nie tylko uciążliwe, ale również bolesne, wpływając negatywnie na codzienne czynności takie jak jedzenie, picie czy mówienie. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie są afty, jakie są ich przyczyny oraz jak można sobie z nimi radzić.

Co to są afty?

Afty to małe, płytkie wrzody pojawiające się w jamie ustnej, najczęściej wewnątrz policzków i na śluzówce warg. Charakteryzują się białym lub żółtawym środkiem otoczonym przez czerwoną, zapalną obwódkę. Chociaż zazwyczaj są one niewielkie, ich obecność może powodować znaczny dyskomfort.

Przyczyny powstawania aft

Dokładna przyczyna powstawania aft nie jest w pełni zrozumiała, jednak eksperci uważają, że mogą za nią stać różne czynniki, takie jak:

  • predyspozycje genetyczne,
  • stres i zmęczenie – są to jedne z głównych czynników mogących przyczynić się do pojawienia się aft z powodu obniżonej odporności.
    urazy mechaniczne – ugryzienie wewnętrznej strony policzka czy uszkodzenie tkanki podczas szczotkowania zębów może prowadzić do pojawienia się aft,
  • niedobory witamin i minerałów – niedobory żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego mogą sprzyjać powstawaniu aft,
  • nieleczona próchnica, choroby dziąseł, kamień nazębny, nieprawidłowa technika szczotkowania zębów

Jak radzić sobie z aftami?

Chociaż afty zazwyczaj goją się same w ciągu 1-2 tygodni, istnieje kilka sposobów, które mogą przyspieszyć ten proces i złagodzić ból. Ograniczenie spożycia pikantnych, kwaśnych lub słonych produktów może pomóc zmniejszyć dyskomfort. Dostępne są żele lub płyny stosowane miejscowo, które przyspieszą gojenie się aft. W przypadku ciągłego pojawiania się aft lub jeśli są one szczególnie bolesne, warto skonsultować się z dentystą, który może zalecić odpowiednie leczenie lub przepisać silniejsze leki. Nie można też zapomnieć o zachowywanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Afty, choć często są źródłem znacznego dyskomfortu, zazwyczaj nie są powodem do zmartwień i ustępują same po krótkim czasie. Kluczem do radzenia sobie z nimi jest utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej oraz dbanie o dobrą dietę. Jeśli jednak problem będzie się powtarzał lub afty będą wyjątkowo bolesne, zalecana jest wizyta u specjalisty, który pomoże znaleźć przyczynę problemu i zaleci odpowiednie leczenie.