Przyczyny powstawania przebarwień
Do zmiany koloru zębów mogą przyczynić się produkty spożywcze, przyjmowanie niektórych leków, a także antybiotykoterapia. Najczęściej o przebarwienia na zębach obwiniamy papierosy, kawę oraz herbatę. Czy słusznie? Na jakie związki chemiczne zawarte w produktach należy zwrócić uwagę? Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom powstawania przebarwień.
Chromogeny, taniny i kwasy
Istnieją szczególne związki chemiczne, na które należy zwrócić uwagę w walce z przebarwieniami na zębach. Należą do nich substancje takie jak taniny, kwasy oraz chromogeny.
Taniny to substancje pozostawiające ślady na szkliwie. Zawarte są w kawie, herbacie oraz czerwonym winie. Znaleźć je możemy także w owocach takich jak jabłka, truskawki, maliny, owoce leśne, żurawina, granaty. Taniny zawarte są również w orzechach włoskich i roślinach strączkowych.
Chromogeny mają postać bezbarwnych substancji, które w wyniku reakcji chemicznej zostają przekształcone w barwny związek. Powstają one poprzez naturalne procesy przebiegające w jamie ustnej z udziałem składników chemicznych niektórych produktów spożywczych. Należy do nich kawa, herbata, gazowane napoje o ciemnym zabarwieniu, czerwone wino oraz tytoń.
Pod wpływem kwasów szkliwo zębów staje się miękkie i szorstkie. Do najbardziej szkodliwych napojów i pokarmów zawierających kwasy należą m.in. napoje energetyczne, napoje gazowane, soki cytrusowe, białe wino, piwo, kwaśne owoce oraz niektóre warzywa np. pomidory, brukselka.
Inne produkty powodujące przebarwienia zębów
Za przebarwienia szkliwa odpowiadają leki, które stosuje się w leczeniu:
- nadciśnienia,
- alergii,
- zaburzeń psychicznych,
- niektóre antybiotyki.
Jak zapobiegać przebarwieniom zębów?
Po spożyciu jedzenia bądź napoju o silnym barwieniu warto jest umyć zęby. Nie należy jednak robić tego od razu po spożyciu produktów! Odczekaj 15-30 minut aż wartość pH wróci do normy.
Między zębami gromadzi się płytka nazębna, która zwiększa ryzyko pojawiania się przebarwień. Warto więc na co dzień używać nici dentystycznych, a w przypadku, gdy nie mamy takiej możliwości, przepłuczmy jamę ustną zwykłą wodą. Napoje zaś warto jest pić przez słomkę, ograniczając dostęp kwasów i środków barwiących do zębów.
Skorzystaj z oferty naszej kliniki stomatologii estetycznej