Problemy z brakiem uzębienia to już przeszłość. Nowoczesna implantoprotetyka pozwala poprawić uśmiech i tym samym jakość życia. Często nawet ubytek w postaci jednego zęba może być przyczyną obniżenia poczucia własnej wartości lub ograniczeniem w codziennym funkcjonowaniu. Implanty stomatologiczne pozwalają rozwiązać te problemy, gdyż stanowią estetyczne i trwałe rozwiązanie. Co jednak warto wiedzieć przed zabiegiem?

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne to metalowe elementy, często wykonane z tytanu, wszczepiane chirurgicznie do kości szczęki lub żuchwy, których celem jest zastąpienie korzenia zęba. Po ich umieszczeniu, na implantach montowana jest korona zęba, co daje wrażenie naturalnego zęba.

Kto powinien założyć implanty?

Nie każdy pacjent może być kandydatem do przeprowadzenia zabiegu implantacji. Wiele czynników, takich jak: ogólny stan zdrowia, kość szczęki lub żuchwy oraz higiena jamy ustnej, mogą mieć wpływ na możliwość przeprowadzenia tej procedury. Konsultacja ze specjalistą pomoże określić, czy implanty są odpowiednim rozwiązaniem.

Jak zakładane są implanty?

Proces implantacji zęba jest zazwyczaj wieloetapowy i może nawet trwać kilka miesięcy! Pierwszy etap obejmuje wszczepienie implantu w kość szczęki lub żuchwy. Następnie po okresie gojenia się kości, umieszczana jest korona zęba na wszczepionym elemencie.

Czy warto założyć implanty?

Implanty oferują wiele korzyści, w tym stabilność, naturalny wygląd i funkcjonalność. Dzięki nim, pacjenci mogą cieszyć się komfortem oraz pełnią funkcjonalności w żuciu, mowie i codziennych czynnościach.

Jakie jest ryzyko założenia implantów?

Jak każdy zabieg chirurgiczny, implantacja zęba niesie pewne ryzyko powikłań. Niemniej jednak, odpowiednia opieka po zabiegu, w tym dbałość o higienę jamy ustnej i regularne kontrole u dentysty mogą zmniejszyć ryzyko komplikacji.

Jakie są koszty implantów?

Koszt implantów stomatologicznych z pewnością jest wyższy od tradycyjnych rozwiązań, ale ich trwałość i jakość mogą zapewnić długoterminowe korzyści, co sprawia, że są one inwestycją w zdrowie jamy ustnej na lata. Koszty różnią się w zależności od używanego materiału. Ceny mogą rozpoczynać się już od 2500 zł za jeden implant.