Rodzaje aparatów ortodontycznych
Decydując się na poprawę uśmiechu i stanu naszego zgryzu stoimy przed wyborem: aparat ortodontyczny czy nakładki? Poszukujemy rozwiązania, które będzie dla nas komfortowe, niezbyt kosztowne i mało inwazyjne. W naszym artykule zestawiamy ze sobą obie opcje. Poznaj zarówno zalety, jak i ograniczenia obu ortodontycznych metod leczenia.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparaty ortodontyczne dzielą się na dwa główne rodzaje:
- aparaty stałe,
- aparaty ruchome (zdejmowane).
Stałe aparaty ortodontyczne wykonane z metalu to najczęściej wybierane narzędzie do poprawy zgryzu. Do zębów są przyklejane zamki, a do nich przyłączony zostaje drut, który ma wywierać nacisk i przesuwać zęby do oczekiwanego położenia. Taka metoda leczenia może trwać nawet do kilku lat.
Z kolei aparat lingwalny mocowany jest od wewnętrznej strony zębów. Choć ten rodzaj aparatu jest mniej widoczny, to wpływa na mowę pacjenta.
Aparaty ruchome (zdejmowane) to płytki, które przymocowuje się do wewnętrznej strony zębów. Ten rodzaj aparatu jednak jest przeznaczony dla pacjentów, którzy mają nieznaczną wadę do skorygowania.
Leczenie ortodontyczne nakładkami
Nakładki ortodontyczne są przezroczystymi aparatami korekcyjnymi. Mają one identyczne działanie, jak klasyczne aparaty – przesuwają zęby w pożądanym kierunku. Natomiast to, co je wyróżnia to estetyka oraz wygoda. Aparat możemy ściągnąć samodzielnie w dowolnym momencie, a przezroczyste nakładki są niemalże niewidoczne. Otrzymujemy zestaw nakładek, a na wizytę kontrolną należy umawiać się co 2-3 miesiące. Czas leczenia jest również krótszy niż w przypadku stosowania metalowego aparatu. Nakładki nadają się do skorygowania małych i średnich niedoskonałości zębów.