Jak zapobiegać nadwrażliwości?
Nadwrażliwość dziąseł objawiający się ostrym, przeszywającym bólem w kontakcie z zimnymi, gorącymi, czy słodkimi produktami, a także podczas szczotkowania zębów. Przyczyn nadwrażliwości jest wiele i warto je znać, aby zapobiec objawom lub złagodzić dyskomfort. Dowiedz się, jak dbać o stan swojej jamy ustnej, aby nie doprowadzić do nadwrażliwości.
Przyczyny nadwrażliwości dziąseł i zębów
Nadwrażliwość zębów może być spowodowana odsłonięciem zębiny, która znajduje się pod szkliwem. Zębina zawiera mikroskopijne kanaliki, przez które bodźce z zewnętrz docierają do nerwów zęba, a następnie wywołując ból. Do odsłonięcia zębiny może dojść w wyniku:
- używania zbyt twardych szczoteczek do zębów oraz za intensywnego szczotkowania, co prowadzi do ścierania szkliwa i cofania się dziąseł,
- nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przez co gromadzące się bakterie przyczyniaj się do powstania stanów zapalnych dziąseł i odsłonięcia korzeni zębów,
- bruksizmu (zgrzytania zębami) powodującego uszkodzenie szkliwa,
- spożywania zbyt dużych ilości kwaśnych produktów i napojów gazowanych
Nadwrażliwość dziąseł natomiast wynika najczęściej z ich stanu zapalnego, który może prowadzić do rozwoju paradontozy.
Objawy nadwrażliwości
Najczęstszym objawem nadwrażliwości zębów jest krótkotrwały, ostry ból podczas zetknięcia się jamy ustnej z zimnymi i gorącymi napojami lub posiłkami, słodyczami lub chłodnym powietrzem.
Z kolei wśród objawów nadwrażliwości dziąseł obserwuje się zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie podczas szczotkowania.
Jak zapobiegać nadwrażliwości?
Profilaktyka nadwrażliwości zębów i dziąseł opiera się na kilku prostych krokach:
Postaw na miękkie szczoteczki i pasty przeznaczone do zębów wrażliwych. Szczotkuj zęby delikatnie po każdym posiłku, aby chronić szkliwo. Regularne wizyty kontrolne (najlepiej co pół roku) u dentysty pozwolą na wczesne wykrycie problemów i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Ogranicz spożycie kwaśnych i słodkich napojów/potraw i przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania, wybierając produkty bogate w wapń i fosfor, które wzmocnią Twoje zęby. Natomiast jeżeli obserwujesz u siebie zgrzytanie zębami, umów się do stomatologa, który zaleci stosowanie szyn relaksacyjnych, które będą chronić zęby przed nadmiernym ścieraniem.