Wypełnienia zębów

 

Masz ubytek? Wyleczymy i wypełnimy go dzięki zastosowaniu materiałów kompozytowych lub porcelany, nowoczesną metodą Inlay i Onlay. Twój ząb odzyska zdrową kondycję i naturalny wygląd.

 

Pamiętaj – nie ma sensu czekać, czas działa na Twoją niekorzyść. Z dnia na dzień próchnica staje się coraz większa, co może zakończyć się nawet leczeniem kanałowym. Ponadto ubytki w zębach są bardzo uciążliwe i niejednokrotnie równie bolesne. Obniżają komfort pracy i wypoczynku, negatywnie wpływają na samopoczucie, zmuszają też często do sięgania po środki przeciwbólowe.

 

Dlaczego należy zawsze uzupełniać ubytki w zębach

 

Ubytki zębowe pojawiają się z różnych przyczyn – mogą być wynikiem próchnicy, rozwoju zapalenia przyzębia lub innych dolegliwości. Powodem bywa nawet ułamane szkliwo czy zwykły uraz mechaniczny. Brak wypełnienia jest problemem nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Ubytek, który zbyt długo jest narażony na działanie czynników z zewnątrz, może doprowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych lub pogłębiania już rozwijających się schorzeń, w tym właśnie próchnicy.

 

Już pierwsze niepokojące objawy powinny skłonić nas do wizyty u stomatologa. W ten sposób można sprawdzić, jakie zmiany dokładnie zachodzą w obrębie zębów, a także czy mamy do czynienia z próchnicą lub inną dolegliwością. Każdy ubytek będzie wymagał leczenia i zastosowania wypełnienia. Pozostawienie go nie poprawi stanu zęba, a wręcz przeciwnie – przyczyni się do dalszego rozwoju bakterii, tym razem w głębszych warstwach tkanki, a także narazi na nieprzyjemności, np. podczas jedzenia zimnych lub gorących potraw.

 

Wypełnieniem nazywa się specjalny materiał, który ma zastąpić utracone tkanki zęba. Celem jego założenia jest przede wszystkim ochrona zębów przed rozwojem próchnicy, choć nie da się ukryć, że zabieg ma również znaczenie dla estetyki jamy ustnej – coraz częściej stosuje się wypełnienia, które odpowiadają naturalnej barwie szkliwa i nie są widoczne.

 

Kiedy zastosować wypełnienie?

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wskazaniem do zastosowania wypełnienia będzie pojawienie się ubytku będącego wynikiem próchnicy lub mechanicznego uszkodzenia zęba. Plomby stosuje się również w przypadku innych zjawisk, nazywanych niepróchniczymi, które są następstwem wad zgryzu lub działania czynników zewnętrznych. Zalicza się do nich m.in. erozję (postępującą utratę tkanek zębowych) wynikającą ze spożywania nadmiernej ilości kwaśnych produktów, a także atrycję – zużycie tkanek twardych poprzez ich ścieranie. Tak powstałe ubytki również wymagają wypełnienia, które zapobiegnie dalszym problemom zdrowotnym. Każde pojawienie się bólu, krwawienia z dziąseł, opuchlizny w jakie ustnej czy nadwrażliwości na zimne i gorące pokarmy powinno skłonić nas do tego, aby odwiedzić stomatologa oraz sprawdzić stan uzębienia. W większość przypadków konieczne będzie właśnie założenie plomby.

 

Przebieg leczenia z wykorzystaniem wypełnienia

 

Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog zapoznaje się ze stanem zęba i ocenia, czy plomba będzie konieczna. Następnie przechodzi o ułożenia planu leczenia, który uwzględni wybór konkretnej metody. W zależności od potrzeby pacjenta, dentysta może zastosować znieczulenie – co wrażliwsze osoby mogą bowiem odczuwać dyskomfort podczas czyszczenia ubytku, czyli borowania. Po tym zabiegu zostaje pozbawiony zanieczyszczeń i towarzyszących im bakterii. Ostatni etap obejmuje założenie plomby, a następnie jej utwardzenie wybraną metodą oraz wyszlifowanie wypełnionego nią zęba. Właściwie oczyszczony ubytek i założony materiał może wytrzymać nawet kilkanaście lat, o ile pacjent należycie dba o higienę jamy ustnej, a także poddaje się regularnej kontroli dentystycznej.

 

Rodzaje wypełnień

 

Leczenie jest konieczne nie tylko ze względu na komfort, ale także na zdrowie jamy ustnej. Stosujemy dwie metody, które mogą skutecznie i trwale pozbyć się problemu:

 

Wypełnienie kompozytowe

 

Zniszczone tkanki zęba zostają bezpośrednio wypełnione materiałem kompozytowym. Stosowane przez nas światłoutwardzalne wypełnienia charakteryzuje odporność na środowisko panujące w jamie ustnej i naprężenia powodowane żuciem pokarmów. Kompozyt pozwala też zrekonstruować ukruszone zęby lub skorygować ich kształt. Należą do stosunkowo niedrogich, a dzięki temu często stosowanych wypełnień stosowanych w stomatologii. Nadają się również do wyrównania kolorytu leczonych zębów, ponieważ można dopasować ich barwę do naturalnego odcienia szkliwa. Zastosowanie tego materiału wymaga uprzednio dokładnego przygotowania ubytku – jego wyczyszczenia oraz usunięcia przebarwień.

 

Inlay i Onlay

 

Leczenie ubytków tą metodą polega na umieszczeniu w zębie porcelanowego wkładu, wcześniej przygotowanego w laboratorium protetycznym. Dzięki tej rewelacyjnej metodzie możemy niemal idealnie odtworzyć Twój ząb, wraz z jego naturalnymi bruzdami i kolorem. Metoda stosowana jest w przypadku poważniejszych ubytków wynikających przede wszystkim z rozwoju próchnicy, które wymagają większej ilości wypełnienia Materiał zostaje dopasowany do barwy zęba, dzięki czemu staje się niewidoczny. Zastosowanie tej metody poprzedzone zostaje dokładnym zbadaniem nie tylko stanu, ale także wielkości i kształtu zęba. Na podstawie pozyskanych informacji wykonywany jest wycisk, który odwzorowuje jego wygląd. W ten sposób plomba zostanie dopasowana do ubytku.

 

Metodę i sposób leczenia pomoże wybrać Ci nasz lekarz. On też zadba o komfortowy i bezbolesny przebieg leczenia.

Dlaczego w AlfaMedPiła?
Doświadczenie

Zatrudniamy tylko najlepszych, doświadczonych lekarzy.

Dowiedz się więcej >
Technologia

Korzystamy z nowoczesnego sprzętu i technologii.

Dowiedz się więcej >
Komfort

Zrobimy wszystko, by każdy zabieg odbył się w komfortowych warunkach, minimalizując ból i nieprzyjemne doznania.

Dowiedz się więcej >
Bez niespodzianek

Uzyskasz od nas pełną informację na temat zabiegu i kosztów, zanim zaczniemy Cię leczyć.

Dowiedz się więcej >