Wypadająca proteza

 

Zanim kilka słów o tym, dlaczego protezy bywają niestabilne, warto dowiedzieć się, że istnieje kilka rodzajów tego typu wypełnień:

 

  • częściowe – stosowane w przypadku, gdy pacjent posiada część własnych zębów lub implanty. Mogą to być modele osiadające (opierające się na śluzówce jamy ustnej) lub nieosiadające (opierające się na zębach),
  • całkowite – stosowane w przypadku, gdy pacjent nie posiada własnych zębów lub implantów.

 

Od rodzaju protezy, jaką zastosowano do wypełnienia jamy ustnej, zależeć będzie jej utrzymanie. Modele nieosiadające są stabilniejsze, ponieważ zaopatrzone zostały w uchwyty – klamry lub podparcia. Nie tylko usztywniają konstrukcję, ale dodatkowo nie pozwalają na jej przemieszczanie np. podczas jedzenia. Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku modeli osiadających. Ze względu na fakt, że oparcie stanowi wyłącznie śluzówka jamy ustnej (która jest zwilżana i ruchoma), cała konstrukcja narażona jest na przesunięcia, a w rezultacie wypadanie.

 

Przyczyn wypadania protez jest więcej i mogą zależeć od stopnia zużycia lub stylu życia pacjenta. Modele, które stosowane są dłużej niż 5 lat, powinny zostać wymienione na nowe. Za wypadanie odpowiedzialny bywa również zanik kości wyrostka zębodołowego, spowodowany wiekiem pacjenta, nieprawidłową dietą lub rozwojem niektórych chorób.

 

Jak można temu zapobiec?

 

Ruchoma lub wypadająca proteza utrudnia jedzenie i mówienie, bywa również powodem wielu krępujących sytuacji. W rezultacie zniechęca pacjenta do jej stosowania. Istnieją jednak metody, których stosowanie pozwala uniknąć takich sytuacji:

Implanty

stosowane u pacjentów, którzy poszukują alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań. Proteza zostaje osadzona na implantach – śrubach wkręcanych w kość podczas zabiegu chirurgicznego, które pełnią rolę korzeni zębowych.

Czytaj więcej o protezach >

Mosty protetyczne

stosowane u pacjentów, którzy utracili jeden lub kilka zębów i chcą ukryć powstałe w ten sposób ubytki. Stomatolog na implantach (tzw. filarach) osadza wcześniej przygotowane korony, wypełniając w ten sposób lukę między uzębieniem.

Czytaj więcej o mostach >
Nie czekaj! Rozwiąż swój problem z AlfaMedPiła
Dlaczego w AlfaMedPiła?
Doświadczenie

Zatrudniamy tylko najlepszych, doświadczonych lekarzy.

Dowiedz się więcej >
Technologia

Korzystamy z nowoczesnego sprzętu i technologii.

Dowiedz się więcej >
Komfort

Zrobimy wszystko, by każdy zabieg odbył się w komfortowych warunkach, minimalizując ból i nieprzyjemne doznania.

Dowiedz się więcej >
Bez niespodzianek

Uzyskasz od nas pełną informację na temat zabiegu i kosztów, zanim zaczniemy Cię leczyć.

Dowiedz się więcej >