Przebarwienia zębów

 

Czym są przebarwienia zębów?

 

Wiele osób zmaga się z problemem przebarwień – nieestetycznych, ciemnych plamek na zębach. Przyczyn ich powstania jest bardzo wiele, a wszystkie skutkują zmianą barwy i nasycenia koloru uzębienia. Mogą wynikać zarówno z wieku i stylu życiu, jak i rozwoju niektórych chorób. Zawsze stają się jednak dość istotnym problemem (zarówno estetycznym, jak i klinicznym), z którym można sobie poradzić.

 

Przyczyny powstawania przebarwień

 

Przyczyny pojawienia się przebarwień na zębach dzieli się na dwa typy: zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne.

W pierwszym przypadku wpływ na kolor uzębienia ma przede wszystkim to, co jemy i pijemy na co dzień. Do produktów najsilniej oddziałujących na wygląd zębów należą: wino, kawa, herbata, soki z ciemnych warzyw i owoców oraz żółte przyprawy. Silny wpływ na ubarwienie ma również palenie papierosów – dym tytoniowy pozostawia na zębach charakterystyczny, żółtawy odcień. Ich nieestetyczny wygląd w dużej mierze zależy także od niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Do przyczyn wewnątrzpochodnych zalicza się czynniki chorobotwórcze obejmujące jamę ustną (np. próchnica, urazy miazgi). Powodem przebarwień mogą być zaburzenia hormonalne, a także takie schorzenia, jak m.in. hiperbilirubinemia, alkaptonuria czy porfiria wrodzona.

Bez względu na przyczynę, przywrócimy blask Twojemu uśmiechowi. Metod jest kilka:

Nakładkowe wybielanie żelem Nite White

Prosta i wygodna metoda do stosowania w domu, stworzona z myślą o pacjentach, chcących przeznaczyć na ten cel niewiele środków.

Czytaj więcej o domowym wybielaniu Nite White >

Wybielanie zębów po leczeniu kanałowym

Polecamy wybielanie wewnętrzne specjalistycznym preparatem Opalescence Endo. Efekt jest widoczny po kilku dniach.

Czytaj więcej o usuwaniu przebarwień po leczeniu kanałowym >

Licówki

Nowoczesne porcelanowe nakładki na zęby, które odmienią wygląd Twoich zębów.

Czytaj więcej o licówkach >

Profilaktyka

 

Wybielanie zębów może być dobrym początkiem ku temu, aby zacząć dbać o estetyczny wygląd jamy ustnej. Zachowanie białego uśmiechu wymaga jednak działań profilaktycznych.

Powstawaniu przebarwień zapobiegną regularne wizyty u stomatologa, a także regularne usuwanie kamienia (skaling) oraz piaskowanie i polerowanie zębów. We właściwej profilaktyce istotna jest również codzienna dbałość obejmująca właściwą higienę jamy ustnej: stosowanie nie tylko pasty, ale także nici dentystycznej oraz płynu do płukania.

Aby upragniony efekt utrzymać jak najdłużej należy zastosować się do zaleceń lekarza dentysty bądź higienistki. Przestrzegać tzw. Białej diety i ograniczyć do minimum wszelkie produkty, które mogą powodować przebarwienia szkliwa typu: kawa, herbata, ciemne soki owocowe.

Profilaktyczna higienizacja

Najlepiej zawsze zapobiegać. Regularne usuwanie kamienia, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja oraz stosowanie indywidualnie dobranych środków do higieny jamy ustnej pomoże zadbać o zdrowy stan Twoich zębów i dziąseł.

Czytaj więcej o profilaktycznej higienizacji >
Nie czekaj! Rozwiąż swój problem z AlfaMedPiła
Dlaczego w AlfaMedPiła?
Doświadczenie

Zatrudniamy tylko najlepszych, doświadczonych lekarzy.

Dowiedz się więcej >
Technologia

Korzystamy z nowoczesnego sprzętu i technologii.

Dowiedz się więcej >
Komfort

Zrobimy wszystko, by każdy zabieg odbył się w komfortowych warunkach, minimalizując ból i nieprzyjemne doznania.

Dowiedz się więcej >
Bez niespodzianek

Uzyskasz od nas pełną informację na temat zabiegu i kosztów, zanim zaczniemy Cię leczyć.

Dowiedz się więcej >