Nagły ból zęba

 

Twój ząb reaguje na ciepło, zimno lub coś słodkiego? Jego fragment się ułamał? A może nie wiesz, dlaczego nagle rozbolał? Bez względu na przyczynę, nie czekaj. Im dłużej będziesz odkładać wizytę, tym bardziej złożone stanie się rozwiązanie Twego problemu. Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez względu na siłę działania są tylko maskowaniem kłopotu. Nie można tak funkcjonować w nieskończoność, a z czasem będzie tylko gorzej.

 

Co jest przyczyną dyskomfortu?

 

Bez wątpienia ból zęba uważa się powszechnie za jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, jaka atakuje nas bez ostrzeżenia. Początkowo może być delikatny, ćmiący, aby w krótkim czasie przejść w pulsujące kłucie, które obejmuje również całą szczękę lub żuchwę, promieniując tępo w stronę głowy i uszu. Dyskomfort ten jest bardzo uciążliwy, ponieważ uniemożliwia funkcjonowanie w ciągu dnia oraz odbiera regenerujący sen w nocy. Wyjście z sytuacji? Wizyta u dentysty. W międzyczasie warto sięgnąć po inne sposoby na złagodzenie bólu, jednak należy przy tym pamiętać, są to rozwiązania doraźne. Jedynym sposobem na pokonanie go, a zarazem leczenie, jest spotkanie ze stomatologiem. Warto również mieć na uwadze, że ta uciążliwa dolegliwość zawsze poprzedzona zostaje niepokojącymi zmianami w obrębie zębów – nie pojawia się więc bez powodu. To sygnał, że w jamie ustnej dzieje się coś niedobrego, co wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty.

 

Rodzaj dyskomfortu a przyczyna

 

Przyczyn bólu zęba istnieje mnóstwo, a każda z nich związana jest z niepokojącymi zmianami chorobowymi. Do głównych powodów należy zaawansowana próchnica, której towarzyszy ostre, rwące, krótkotrwałe kłucie. Obecność bakterii w tkankach twardych doprowadza m.in. do powstania ubytków, a w rezultacie zapalenia miazgi zęba. W tym przypadku dolegliwości są silne i powracające. Ale przyczyną mogą być również inne schorzenia, takie jak zapalenie przyzębia lub zapalenie tkanek około wierzchołkowych (dolegliwości okazują się wówczas mocniejsze i nasilają się np. podczas gryzienia). Do innych przyczyn zalicza się ułamane szkliwo, nieprawidłowo założone wypełnienie bądź wykonaną wcześniej ekstrakcję. Z reguły jednak to właśnie postępująca próchnica jest przyczyną silnego bólu. Dzieje się tak wskutek działania bakterii, które odsłaniają unerwioną część zęba, wywołując w ten sposób dyskomfort. Chorobotwórczym bakteriom sprzyja z kolei obecność cukrów (rafinowanych, czyli sztucznych, dodawanych do produktów spożywczych) będących dla nich doskonałą pożywką przyspieszającą ich namnażanie w tkankach twardych.

 

Objawy towarzyszące

 

Jednak ból zęba to nie jedyna nieprzyjemna dolegliwość. Towarzyszące mu objawy zwiększają poczucie zarówno fizycznego, jak i psychicznego dyskomfortu. To przede wszystkim trudność z spożywaniu pokarmów oraz napojów spowodowana zbytnią nadwrażliwością chorych zębów. To także nasilające się bóle głowy, szczękościsk, a nawet rosnąca gorączka. Ból ucha, krwawienie z dziąseł i ich obrzęk to kolejne objawy towarzyszące bólowi zębów. To wszystko sprawia, że znacznie trudniej skupić się na wykonywanej czynności. Chroniczny dyskomfort nie pozwala na odpoczynek i sen, a im dłużej trwa, tym bardziej wpływa na nasze złe samopoczucie.

 

Jak uśmierzyć ból?

 

W związku z tym w pierwszym odruchu sięgamy po środki przeciwbólowe, które choć na moment pozwolą oderwać się od nieprzyjemnego odczucia. Należy jednak pamiętać, że jest to wyjście tymczasowe, które nie doprowadzi do rozwiązania problemu. Jeśli więc ból zaatakuje nas w nocy lub nie możemy wytrzymać z jego powodu przed wizytą, warto wykorzystać środki doraźne. Przy niewielkim dyskomforcie warto sięgnąć po leki (paracetamol lub ibuprofen). Przy poważniejszych dolegliwościach można zdecydować się na użycie wacika nasączonego olejkiem goździkowym i przyłożenie go w miejsce obrzęku lub wykonanie płukanki z szałwii. W każdym z tych przypadków, zwłaszcza jeśli ból zęba uniemożliwia jedzenie, mówienie i promieniuje w stronę głowy oraz ucha, konieczna jest wizyta u dentysty.

 

Nie zwlekaj. Zadzwoń i umów się na wizytę. Pamiętaj – zrobimy wszystko, aby zapewnić Tobie pełen komfort podczas leczenia.

 

Nie czekaj! Rozwiąż swój problem z AlfaMedPiła
Dlaczego w AlfaMedPiła?
Doświadczenie

Zatrudniamy tylko najlepszych, doświadczonych lekarzy.

Dowiedz się więcej >
Technologia

Korzystamy z nowoczesnego sprzętu i technologii.

Dowiedz się więcej >
Komfort

Zrobimy wszystko, by każdy zabieg odbył się w komfortowych warunkach, minimalizując ból i nieprzyjemne doznania.

Dowiedz się więcej >
Bez niespodzianek

Uzyskasz od nas pełną informację na temat zabiegu i kosztów, zanim zaczniemy Cię leczyć.

Dowiedz się więcej >