Krwawienie dziąseł

 

Nieprzyjemny zapach z ust, zaczerwienione i opuchnięte dziąsła z tendencją do krwawienia podczas mycia? To może oznaczać początki choroby dziąseł, zwanej potocznie paradontozą – dolegliwości która dotyczy co drugiego Polaka. Wcale nie musisz odczuwać wszystkich wyżej opisanych dolegliwości, by na nią chorować. Zagrożone paradontozą są nie tylko zęby, ale cały organizm – może ona powodować miażdżycę, zapalenie stawów, a nawet uszkodzenie serca. Dlatego lepiej już dziś zbadać się i w razie potrzeby poddać leczeniu.

 

Dlaczego dziąsła krwawią?

 

Wiele osób nie raz zastanawiało się zapewne, skąd biorą się śladowe ilości krwi podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych owoców. I zwykle je bagatelizuje. Przyczyn istnieje całkiem sporo, a każda z nich może wiązać się z niepokojącymi zmianami w obrębie jamy ustnej i rozwoju chorób przyzębia. Pierwszą myślą, jaka się nasuwa, jest zbyt dynamiczne mycie zębów, które może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł. Jeśli jednak zmiana w sposobie szczotkowania nie wyeliminuje tego problemu, może to być sygnał ostrzegawczy informujący o znacznie poważniejszych zmianach. Zapalenie przyzębia to jedna z nich, wynikająca z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Osoby, które nie dbają należycie o czystość zębów i stronią od sięgania po szczoteczkę, mogą po pewnym czasie zauważyć krew po każdym zabiegu higienicznym. Zalegająca płytka nazębna doprowadza do rozwoju zapalenia, powstania obrzęku, zaczerwienienia dziąseł jak i następnie krwawienia.

 

Jednak przyczyny mogą tkwić znacznie głębiej i wiązać się z niedoborami witamin bądź nieprawidłowym działaniem innych układów ciała. Niedobór witaminy K oraz C, niedokrwistość (anemia), cukrzyca czy choroby wątroby – wszystkie z tych dolegliwości mogą wpływać na zły stan dziąseł, a tym samym nasilać krwawienie. Jeśli po wizycie u dentysty okaże się, że zębom nie doskwiera zapalenie lub parodontoza, warto rozważyć wykonanie dodatkowych badań i wyeliminowanie wymienionych przyczyn. W przypadku chorej wątroby krwawienie dziąseł świadczy o zaawansowanym stanie zapalnym tego gruczołu. Do objawów cukrzycy zalicza się natomiast inne schorzenia, takie jak pleśniawki lub ropniaki w jamie ustnej.

 

Parodontoza – główna przyczyna

 

Za główną przyczynę krwawienia dziąseł stomatolodzy uważają jednak parodontozę, z którą zmaga się nawet 20% ludzi na całym świecie. Niegdyś uważana jako domena osób starszych, obecnie coraz częściej dotyka młodych osób, nawet 20- i 30-letnich. Podatność na tę dolegliwość może mieć podłoże genetyczne, stąd też pojawienie się już pierwszych symptomów powinno skłonić nas do odwiedzenia gabinetu dentysty i sprawdzenia stanu uzębienia.

 

Parodontoza to zapalenie przyzębia, które oprócz krwawienia objawia się opuchlizną dziąseł, zaczerwienieniem, nieprzyjemnym zapachem z ust, pojawieniem się kamienia nazębnego, odsłanianiem szyjek zębowych oraz innymi niepokojącymi zmianami. Przyczyną parodontozy jest niewłaściwa higiena zębów, a także, jak wspomnieliśmy wcześniej, predyspozycje genetyczne. Do zapalenia doprowadzają bakterie. Ich stopniowe przenikanie do tkanek miękkich doprowadza do poważnych zmian nie tylko w nich samych, ale także w kości. W rezultacie parodontoza doprowadza do osłabienia, rozchwiania się zębów a w następstwie ich wypadnięcia.

 

Jako rozwiązanie proponujemy:

Zabieg higienizacyjny

Lekarz lub higienistka stomatologiczna starannie usuwa kamień nazębny, a następnie poleruje zęby, dzięki czemu utrudnia bakteriom osadzanie się na nich. Całość wieńczy instruktaż higienizacji z rekomendacją najlepszych dla pacjenta środków pielęgnacji zębów.

Kiretaż

Kiretaż to zabieg chirurgiczny zalecany w wypadku chorób przyzębia. Polega on na głębokim oczyszczeniu korzeni z kamienia nazębnego oraz kieszonek dziąsłowych z ziarniny, odpowiedzialnych za stany zapalne i krwawienie.

Nie czekaj! Rozwiąż swój problem z AlfaMedPiła
Dlaczego w AlfaMedPiła?
Doświadczenie

Zatrudniamy tylko najlepszych, doświadczonych lekarzy.

Dowiedz się więcej >
Technologia

Korzystamy z nowoczesnego sprzętu i technologii.

Dowiedz się więcej >
Komfort

Zrobimy wszystko, by każdy zabieg odbył się w komfortowych warunkach, minimalizując ból i nieprzyjemne doznania.

Dowiedz się więcej >
Bez niespodzianek

Uzyskasz od nas pełną informację na temat zabiegu i kosztów, zanim zaczniemy Cię leczyć.

Dowiedz się więcej >