Brak zęba

Dlaczego należy uzupełnić ubytek?

Wydaje się, że brak jednego lub kilku zębów nie jest sporym problemem – do wszystkiego można się przyzwyczaić. Sporo osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak wiele komplikacji wynika z ubytków w uzębieniu. Brak choćby jednego zęba może przyczynić się do problemów z żuciem czy mową, bólów głowy i szczęki, a nawet zniekształceń rysów twarzy czy pogłębienia problemów stomatologicznych w obrębie jamy ustnej. W rezultacie ubytek może stać się początkiem poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Nieudogodnienia związane z jedzeniem czy mową to dopiero początek kłopotów. Bez względu na przyczynę ubytku możliwe jest pojawienie się diastemy (szpary między zębami), nieprawidłowego zgryzu czy tzw. rozchwiania zębów. Inny scenariusz to rozwój chorób przyzębia, wynikających z nagromadzenia bakterii w okolicy ubytku. Zapalenie dziąseł czy próchnica to nie jedyne zagrożenia – brak zęba może doprowadzić do nieprawidłowej pracy układu pokarmowego, a także poważnych infekcji.

Zamiast unikać problemu, albo go bagatelizować, wybierz prawdziwe rozwiązanie:

Implant z koroną

Najtrwalszy i najbardziej naturalny sposób na rekonstrukcję brakującego zęba bez ingerencji w tkanki zębów sąsiednich. Leczenie trwa od 3 do 6 miesięcy, ale zębem można cieszyć się przez dekady!

Czytaj więcej o implantach >

Most porcelanowy

Trwała i estetyczna odbudowa brakujących zębów, maskująca wstydliwy problem. Leczenie trwa zwykle bardzo krótko, 1-3 tygodni.

Czytaj więcej o mostach >

Brak większości zębów

Nie sposób wyobrazić sobie komfortowego życia jednocześnie borykając się z brakiem większości zębów. Kłopoty z jedzeniem, zniekształcenie rysów twarzy i strach, że inni ludzie zauważą ten problem. Rozwiązaniem jest proteza. Od lat stosowane tradycyjne protezy mają wiele wad – często powodują dyskomfort podczas jedzenia i potrafią się odklejać w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego naszym pacjentom polecamy wykonanie protezy osadzonej na implantach. Po wszczepieniu 2 lub 4 implantów, tworzy się nową wygodną i naturalnie wyglądającą protezę, która zostaje na nich umocowana.

Jak postępować po ekstrakcji?

Po ekstrakcji należy przestrzegać kilku wskazówek, które pozwolą uniknąć złego samopoczucia oraz rozwoju schorzeń jamy ustnej.

Przede wszystkim nie wolno jeść oraz pić przez 2 godziny po zabiegu, natomiast przez 2 najbliższe tygodnie należy sięgać wyłącznie po chłodne napoje oraz dania. Konieczna okaże się również rezygnacja z palenia papierosów, picia alkoholu i aktywności fizycznej.

Przez pierwsze 24 godziny nie należy myć i płukać jamy ustnej, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia skrzepu chroniącego miejsce ubytku przed krwawieniem. Dbałość o higienę jest jednak istotna – mycie zębów należy przeprowadzać bardzo delikatnie.

Jak natomiast radzić sobie z bólem? Można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (oprócz aspiryny), a także przykładać chłodne kompresy w miejsce dyskomfortu. W razie pojawienia się gorączki, silniejszego bólu lub innych powikłań należy udać się do stomatologa – w trakcie rekonwalescencji mogło dojść do rozwoju zapalenia.

Nie czekaj! Rozwiąż swój problem z AlfaMedPiła
Dlaczego w AlfaMedPiła?
Doświadczenie

Zatrudniamy tylko najlepszych, doświadczonych lekarzy.

Dowiedz się więcej >
Technologia

Korzystamy z nowoczesnego sprzętu i technologii.

Dowiedz się więcej >
Komfort

Zrobimy wszystko, by każdy zabieg odbył się w komfortowych warunkach, minimalizując ból i nieprzyjemne doznania.

Dowiedz się więcej >
Bez niespodzianek

Uzyskasz od nas pełną informację na temat zabiegu i kosztów, zanim zaczniemy Cię leczyć.

Dowiedz się więcej >